Bir listenin kırk bir yıl hatırı var... listelerim.com (beta)


Unutulmayan Aşk Filmleri


Bütün aşklar hazin biter dedirten filmlerden...
1
Love Story (Aşk Hiyakesi/ 1970)

Filmin öyküsüne gelince: Köklü ve zengin bir aileden gelen Oliver Barrett IV,aile geleneğini devam ettirerek kendisinden öncekiler gibi Harvard Üniversitesinde hukuk okumaktadır.Bir gün Radcliffe Kolejinde müzik öğrencisi olan işçi sınıfından Jennifer Cavalleri'ye aşık olur.Çift evlenmeye karar verir,ancak Oliver'in babası Oliver Barrett III bu evliliğe onay vermez ve oğlunun harçlığını keser ayrıca onu mirasından da mahrum edeceğini söyler.Oliver'ın babasının maddi desteği olmadan Harvard'a devam etmesi çok zordur.Hayata sıfırdan başlamak zorunda kalan yeni evli çift Oliver'in okul masraflarını karşılamak için farklı işlerde çalışmaya başlarlar.Bu arada çocuk istedikleri halde gebe kalamayan Jennifer'in yapılan tetkikler sonucunda lösemi hastası olduğu anlaşılır.
2
Dying Young ( Genç Ölmek /1991)

Sevgilisinin kendisine ihanet ettiğini öğrenen Hilary O'Neil yeni bir başlangıç ve yeni bir iş arıyor. Böylece kan kanserine yakalanmış acı çeken genç bir adamın özel hemşiresi oluyor. Zaman geçtikçe birbirlerine aşık oluyorlar ama bu yaşadıkları aşkın çok uzun sürmeyeceğini de biliyorlar. Çünkü genç adam ölmek üzeredir…
3
An Autumn in New York (New York'ta Bir Sonbahar/2000)

Will Keane New York'un en ünlü çapkınlarından biridir. İstediği her kadınla birlikte olması ile tanınan Will birgün çok önceden tanıdığı bir yaşlı kadının 22 yaşındaki torunu Charlotte'ugörünce aralarındaki büyük yaş farkına rağmen hemen ona aşık olur. Tabi alışkanlığı sonucu Will ondan da sıkılır. Tam Charlotte'tan ayrılacağı sırada onun kalbinde tümör olduğunu ve kısa bir ömrü kaldığını öğrenir. Bunun üzerine ölene kadar ona hayatın tüm zevklerini ona yaşatmak ister...
4
Ghost (Hayalet/1990)

Sevgilisi Molly ile birlikte oldukça mutlu bir ilişki sürdüren ve işinde oldukça başarılı olan Sam Wheat'in hayatı silahlı bir soygun sırasında sona erer. Ancak ruhu karşı tarafa geçememiş ve bu dünyada kalmıştır. Molly ile iletişime geçmeyi deneyen ve katilini araştıran Sam'in karşısına, medyum olduğunu söyleyen Oda Mae çıkar. Sam, aslında medyumluk yeteneği olmayan Oda ile bir şekilde iletişim kurar. Oda Sam'in ruhunun huzura ermesi için ona yardım edecektir
5
What Dreams May Come ( Aşkın Gücü / 1998)

Chris Nielsen ve karısı, Annie kaçınılmaz bir şekilde birbirine bağlanmış olan, birbiri için yaratılmış bir çifttir. Bir otomobil kazasında çocukları öldüğünde Chris`in tutkusu ve şefkati Annie`yi yaşama bağlayan tek şey olarak kalır. Bir gün Chris de öldüğünde, acıya dayanamayan Annie kendi canına kıyar. Sevgilisine her ne pahasına olursa olsun bağlanmış olan Chris, Cennet`i terkeder ve karısıyla birlikte olmak için Cehennem`in derinliklerine doğru bir yolculuğa başlar
6
City of Angels (Melekler Şehri/ 1998)

Dr. Rice, bir hastanın nedensiz bir şekilde ameliyat masasında saybetmiş, kendine güveni altüst olmuştur. Seth, her ne kadar ölen hastaya yardım için orada olsa da, kendine güvenini tekrar kazanmasına yardım etmek istediği Maggie'den etkilenir. Maggie'in güvenini kazanmasını sağlarken ona aşık olur ve hep izleyip hiç yaşamadığı dünyevi hayata kavuşmanın yollarını aramaya başlar.
7
A Short Film About Love ( Aşk Üzerine Kısa Bir Film/1987)

Tomek, postanede çalışan genç bir memurdur. Kendi halinde ve son derece sıradan görünen yaşamının görünmeyen yüzünde, aslında derin, takıntılı bir ruh halini büyütmektedir.

Tam karşı binasında yaşayan Magda'ya karşı obsesif bir tutkuyla karışık bir aşk besleyen Tomek, sürekli olarak Magda'nın evini teleskopla izlemekte ve onunla ilgili olan herşeyi takip etmektedir. En sonunda bir gün Magda'ya duygularını itiraf eder, fakat ondan aldığı cevap Tomek'in bütün varlığını altüst eder.
8
West Side Story ( Batı Yakasının Hikayesi/1961)

1950’li yılların sonlarına doğru, New York’ un Batı Yaka’ sında geçen hikayede, Puerto Rico’ lu nüfusun artışından rahatsız bir grup Amerikalı gençten oluşan ‘ The Jets ’, Bernardo’ nun liderliğindeki Puerto Rico’ lu ‘ The Sharks ’ çetesiyle karşı karşıya geliyor.

İki çete arasındaki nefret dolu ortamda, aşklarını ayakta tutmaya çalışan Tony ile Maria, güçlü aşkların bütün engellere rağmen ayakta duracağı gösteriyorlar.

Başrollerinde Natalie Wood ve Richard Beymer'in yer aldığı film Robert Wise'ın rejisiyle sinemanın unutulmaz müzikalleri arasındaki yerini aldı.
9
Romeo & Juliet (1996)Yorumlar


beterbocek 9 sene önce yaptı
, , , , olarak etiketledi