Bir listenin kırk bir yıl hatırı var... listelerim.com (beta)


Türk Sineması'nın Unutulmaz Süper Kahramanları


Hollywood'da süper kahraman olur da bizde olmaz mı?
At üstünde günlerde yol gidebilen, tek bir yumrukla bir orduyu deviren, bedenine 15 ok saplansa bile yine de ölmeyen kahramanlar :))
KARA MURAT

Rahmi Turan'ın yarattığı bu süper kahraman ilk olarak 1972’de ‘Fatih’in Fedaisi Kara Murat’ ve ‘İstanbul Kabadayısı Kara Murat’ adlı filmlerle sinema seyircisiyle tanıştı.
Kalbine üç ok girmesine rağmen düşmanı vuran, at üzerinde giderken düşmanlarına ok yağdıran, bir kılıç darbesiyle düşmanı dağıtan, surlardan atlayan bu süper kahramandı. Türk köylerine baskın yapıp halkı öldüren Kara Korsan’a karşı görevlendirilen Kara Murat, düşman gemilerinin tamamını yakarak macerasını başarıyla tamamladı.
BATTAL GAZİ

Bu kahramanın sinema seyircisiyle tanışması ilk olarak Battal Gazi Geliyor ile gerçekleşti.
Filmlerinde sık sık Bizanslıların eline düşen, ancak insanüstü gayretiyle her seferinde kurtulan ve intikamını alan Battal Gazi, bir vuruşta ya da 1 okla 20 Bizanslıyı öldürmesi, kendisine gerçek kimliğini bilmediği için vurmak isteyen oğlunun ‘elinin taş kesilmesi’ gibi film sahneleriyle sinema tarihine geçti.
KARAOĞLAN

Suat Yalaz’ın büyük ilgi gören çizgi romanından beyazperdeye uyarlanan Karaoğlan karakteri kendisini beyazperdede canlardıran Kartal Tibet'le özdeşleşti. Karaoğlan, filmlerde sergilediği kahramanlıklarının yanında, yabancı kadınlarla yaşadığı gönül maceralarıyla da tanındı.
TARKAN

Çizgi ustası Sezgin Burak tarafından 1967’de yaratılan bu kahraman ilk olarak 1969 yılında sinema seyircisiyle tanıştı. Ailesi o daha bebekken katledilen ve kurtlar tarafından yetiştirilen Tarkan, yanından ayırmadığı kurdu ile maceradan maceraya koşturdu. Tek başına bir ordu gibi mücadele veren, Batı Hun hakanı Atilla’nın gözde savaşçısı Tarkan’ın maceraları, Kuzey ve Orta Avrupa’da cereyan ediyordu. Tarkan filmlerinin ilk ikisinde rol alan kurt köpeği Con, caddede karşıdan karşıya geçerken trafik ışıklarına dikkat edecek kadar akıllı bir köpekti. Ama kaderin kötü bir oyunu tarfik ışıklarına kendisi gibi özen göstermeyen dikkatsiz bir sürücünün kullandığı aracın altında kalarak yaşama veda etti.
DÜNYAYI KURTARAN ADAM

‘Türk Star Wars’ı olarak nitelendirilen ‘Dünyayı Kurtaran Adam’, 1982’de çevrildi. Çetin İnanç'ın yönettiği film, dünya sinema tarihine de geçti. Kimi zaman en kötüler listesinde kimi zaman en komikler listesinde. Ama her halükarda sinemanın kült filmleri arasına girmeyi başardı.
MALKOÇOĞLU

Yine Cüneyt Arkın'ın canlandırdığı Malkoçoğlu da Yeşilçam'ın süper kahramanlarından biri olarak tarihe geçti.


Yorumlar


makinist — 9 sene önce

Nostalji karışık tebessüm uyandıran bir liste. Herhalde yakında modern süper kahramanlar listesine de malzeme çıkacaktır.
28.10.2008 20:21beterbocek — 9 sene önce

Eylemlerimiz devam edecek :))
30.10.2008 23:48ilaydÆrhan — 9 sene önce

bence hepsi zamanının en ses getiren baş yapıtları ama şimdi insanlar aşırı saçma olduklarını dile getiriyorlar neymiş tarkan kaleden kaleye atlıyomus eee japonlar film yapıo adam suyun üstünde yürüyor aaa nasıl yapmışlar helal olsun....... ne diyim :)) başka milletleri övelim bizimkileri at çöpe gitsin...Sağol eline sağlık gerçekden süper çalışma..

28.11.2008 14:08beterbocek en son 9 sene önce güncelledi
, , , , olarak etiketledi