Bir listenin kırk bir yıl hatırı var... listelerim.com (beta)


Siyam İkizleri


Bilinen kayıtlı en eski yapışık ikiz vakalarından biri Biddenden Maids olarak tanınan Mary-Eliza Chulkhurst kardeşlerdir. 1100 yılında İngiletere'de doğan bebekler tam 34 yıl bu şekilde yaşamışlardır. Kardeşlerden birinin ölmesi üzerine doktorlar gövdeleri ayırmak sureti ile diğer kardeşe yaşama şansı tanımayı umut ederken, o bunu kabul etmemiş, birlikte geldik birlikte gideriz diyerek birkaç saat sonra ölmüştür. 16. yüzyılda yaşayan Fransız Cerrah Ambroise Pare yapışık ikizlerin doğanın kurallarına aykırı olduğunu düşünüyordu ve bu anormal durumu açıklamak için değişik teoriler ortaya atmıştı. O'na göre yapışık ikilzer Tanrı'nın kızgınlığını, Şeytanın ele geçirmesini, Tanrı'nın güç gösterme isteğini yansıtıyordu. Yine Pare'e göre kadının gebe iken çok sıkı kıyafetler giymesi, rahminin küçük olması veya uygun olmayan şekilde oturması bu acayip duruma yol açıyordu.
1
Chang ve Eng

Chang ve Eng, Siyam'da 1811 yılında doğduklarında göğüslerinin alt kısmından bant şeklinde bir et parçası ile birbirlerine bağlıydılar ve karaciğerleri birleşikti. 17 yaşına gelene kadar annelerinin yanında basit bir yaşam sürdüler.1829 yılında Kaptan Coffin'in Amerika seyahati teklifini kabul ettiler ve Siyam Kralından alınan özel izin ile Amerika'ya gittiler. Siyamlı çifte oğlanlar olarak lanse edilen Chang ve Eng, kaptanın menajerliğinde gösterilere katıldılar. Bir ara İngiltere'ye giden ikizler burada soylulara teşhir edildiler ve Kraliyet ailesinden pek çok üye ile tanıştırıldılar.
Tüm seyahatleri boyunca her gittikleri yerde durumun anlaşılması ve cerrahi olarak ayrılmaları olasılığı açısından tıbbi deneylere maruz tutuldular. Turneler esnasında, onlara bakan gebelerin benzer bebekler doğuracakları gerekçesi ile Fransa'ya kabul edilmeyince Amerika'ya geri döndüler. 28 yaşına geldiklerinde Kuzey Karolina'da bir çiftlik aldılar ve tarım ile uğraşmaya başladılar. 1840 yılında A.B.D. vatandaşlığına geçtiler. 1843 yılında Adelaide Yates ve Sarah Anne isimli iki kız kardeş ile evlendiler. Daha sonraki 31 yıl boyunca tam 21 çocukları oldu. 1850'lerde yeniden gösteri dünyasına dönen ikizlerin sağlığı kötüleşmeye başlayınca 1870 yılında yeniden A.B.D.'ye döndüler.
2
Abigail ve Brittany Hensel

Abigail ve Brittany Hensel kardeşler günümüzde yaşayan tek siyam ikizleri olarak biliniyorlar.
3
Mısırlı İkizler

Başlarının üst kısmından yapışık 2 yaşındaki Mısırlı siyam ikizleri, başarılı bir ameliyatla ayrıldı. ABD'nin Teksas eyaletindeki Dallas Çocuk Tıp Merkezi doktorları, yaklaşık 27 saat süren operasyon sırasında, ikizlerin büyük kan kaybına uğramadığını ve beyinlerde beklenmeyen bir şişlik meydana gelmediğini duyurdu. Ameliyat öncesinde, başarı şansının yüzde 10 olduğu açıklanmış; ikizlerin yaşaması halinde ise beyinlerinde hasar meydana gelebileceğini belirtmişti.
4
Akvaryumdaki Siyam İkizleri

Tayland’ın başkenti Bangkok’taki akvaryumda yaşayan yapışık ikiz balıklar basının ve ziyaretçilerin büyük ilgisini çekiyor.
Siyam ikizi olarak nitelenen balıklar sekiz ay önce karınlarından yapışık olarak doğdu. Siyam ikiz balıklar sayesinde akvaryumun olduğu merkez her gün ziyaretçi akınına uğruyor. Nil Tilapia türüne ait balıklardan büyük olanın, küçük olanına yemek konusunda yardımcı olduğunu söyleyen uzmanlar gövdeden yapışık balıkların, yaşamasının sürpriz olduğunu, çoğunlukla böyle doğan hayvanların doğduktan sonra öldüklerini söyledi.
5
başlık yok

ABD'nin Minnesota eyaletinde göğüslerinden bitişik olarak dünyaya gelen Siyam ikizleri birbirlerinden ayrıldı.
Abygail ve Madysen Fitterer adlı Siyam ikizi kızları başarıyla ayıran ameliyat, Mayo Klinikte, 40 kişilik bir ekip tarafından 6 saatte yapıldı. Ameliyatı yöneten başcerrah Dr. Christopher Moir, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, birbirinden ayrılan ikizlerinin durumlarının çok iyi olduğunu belirtti. İkizlerin 99 günden beri hastanede bulunduğunu kaydeden Moir, ''Bu, onların güzel ve ayrı hayatlarının birinci günü'' diye konuştu. İkizlerden Madysen'in kalbinin kardeşi Abygail'in göğsünün içinde bulunduğuna dikkati çeken Moir ameliyat sırasında özellikle kızların kalplerini kendi göğüslerine yerleştirdikleri sırada heyecanlı anlar yaşadıklarını söyledi. Moir kızların en azından birkaç hafta yoğun bakım ünitesine kalacağını sözlerine ekledi. Ayrılan Siyam ikizlerinin annesi Suzy Fitterer de çok mutlu olduğunu belirterek ''Bu insanlara sadece bir çocuğunuza değil ikisine de normal bir hayat yaşama şansı verdikleri için nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum''dedi.
6
Kendra ve Maliyah

ABD’de siyam ikizleri başarılı bir ameliyatla ayrıldı.
Utah eyaletinin Salt Lake City şehrinde bulunan hastaneden yapılan açıklamada, böbrek, karaciğer ve bacaklar olmak üzere birçok organı paylaşan Kendra ve Maliyah adlı ikizlerin 10 saatten uzun süren ameliyatla ayrıldığı ve durumlarının iyi olduğu belirtildi. Açıklamada, doktorların 4 yaşındaki kızların karın ve leğen kemiklerini biçimlendirmeyi başardığı ve ikizlerin yoğun bakıma alındığı ifade edildi.
7
Türk Siyam İkizleri

Türk Siyam ikizleri 16 saat yaşadı.
8
Diğer Görseller.....Yorumlar


xemir en son 7 sene önce güncelledi
, , , , olarak etiketledi