Bir listenin kırk bir yıl hatırı var... listelerim.com (beta)


Michael Jackson


Michael Jackson hakkında küçük bir bilgi...
1
Biyografi:

29 Ağustos 1958'de, Amerika'da Indiana - Gary'de doğdu. Dokuz kardeşten yedincisidir. Tam adı Michael Joseph Jackson. Babası Joseph Jackson fabrika işçisiydi. Eşi Katherine (ile evlenip kalabalık bir aile haline geldikten sonra, müizk ilgisini çocuklarına da aşıladı.
60'lı yılların başlarında büyük erkek kardeşler, Jackie, Tito ve Jermaine, babaları tarafından organize edilen "The Jackson Brothers" adında bir grup kurdu ve kulüplerde şarkı söylemeye ve yarışmalara katılmaya başladılar. Jackson'un sahip olduğu ses ve dans yeteneği, kısa zamanda fark edildi. 1964'de, diğer kardeşi Marlon'la birlikte gruba dahil edildi. Artık beş üyeden oluşan kardeşler, grubun adını "The Jackson 5" olarak değiştirdi.
1968'e kadar amatör çalışmalarına gece kulüplerinde ve barlarda devam eden grup, Harlem-New York'ta bulunan Apollo Tiyatrosu'nda düzenlenen bir yarışmada birinci gelerek, dönemin en ünlü R&B plak şirketi Motown'ın kurucusu Berry Gordy'nin dikkatini çekti. 1968'te Motown'la imzaladıkları sözleşmeden sonra Kaliforniya'ya taşınan grubun yıldızı hızla parlamaya başladı. The Jackson 5, 70'lerin başında zenci pop ve soul vokal gruplarının dünya çapında bir numaralı temsilcisi haline gelmişti. Grubun bu hızlı yükselişinden sonra, güçlü sesiyle, farklı dansıyla oldukça sivrilen ve öne çıkan Michael Jackson, 1971-1976 yılları arasında halen The Jackson 5'a bağlı olarak, yine Motown'dan, "Got To Be There", "Ben", "Music and Me" ve "Forever Michael" adlı ilk solo albümlerini çıkardı. Artık Michael Jackson için bireysel kariyerin önü açılmıştı...
2
Hastalığı
1980'li yıllarda Michael Jackson'da Teninin açılarak beyazlaşması gibi bazı fiziksel değişiklikler görülür. Vitiligo hastalığı vardır. Bu hastalık Dünya üzerindeki zenciler arasında milyonda bir oranında görülmektedir. Bu hastalığa ilk yakalandığı dönemlerde beyaz lekelerin oluştuğu bölgeleri koyu renk makyajla kapatmıştır. Daha sonra hastalık sebebiyle vücudunun büyük bir kısmı beyazlayınca koyu bölgeleri de açık renk makyajla kapatmaya çalışmıştır. Bu hastalığın teşhisi kendisine ilk olarak 1981 yılında konmuştur. Bu hastalık en çok yüzüne vurmuştur. Yüzü beyazlamış, burnunun üstünde bir leke oluşmuştur.
3
Diskografi
1972 - Got to Be There
1972 - Ben
1973 - Music & Me
1975 - Forever Michael (albüm)
1979 - Off the Wall
1982 - Thriller
1987 - Bad
1991 - Dangerous
1995 - History
2001 - Invincible
4
Ölümü
25 Haziran 2009'da, 14.26'da Michael Jackson'ın kalp durması sonucu Los Angeles'ta hayata veda ettiği açıklandı. Öğle saatlerinde nefes darlığı şikayeti ile UCLA Tıp Merkezi'ne alınan ve bir süre sonra komaya giren ünlü sanatçının kalbinin durduğu ve tüm müdahalelere rağmen kurtulamadığı söylendi.


Yorumlar


beterbocek — 8 sene önce

öldüğüne hiç inanasım gelmiyo :((
29.06.2009 23:02xemir — 8 sene önce

güzel liste, hepsi bir arada olmuş teşekkürler :))
04.07.2009 22:26listeci en son 8 sene önce güncelledi
, , , , olarak etiketledi