Bir listenin kırk bir yıl hatırı var... listelerim.com (beta)


Sevdiğim Türk Filmleri


Eşkiya
SİYAD (Sinema Yazarları Derneği) seçiminde (1997) "En İyi Film", "En İyi Senaryo", "En İyi Müzik" ve Melih Çardak "En İyi Yardımcı Oyuncu".
BERLİN IN BERLİN
Kültür Bakanlığı "Sinema Başarı ÖDülü", 1993 Moskova Fil Festivali'nde Hülya Avşar "En İyi Kadın Oyuncu", SİYAD (Sinema Yazarları Derneği) "En İyi 5. Film " (1993),
İstanbul Kanatlarımın Altında
8. Ankara Uluslararası Film Festivali'nde (1996) Burak Sergen "Umut Veren En İyi Oyuncu" SİYAD (Sinema Yazarları Derneği) seçiminde "En İyi 4. Film", Uğur İçbak, "En İyi Görüntü Yönetmeni", Tuluyhan Uğur "En İyi Müzik".
Dondurmam Gaymak
Küçük bir kasabanın küçük esnafı dondurmacı Ali'nin traji-komik hikayesini anlatıyor dondurmam gaymak.
Eve Dönüş
Bir ihtilalin kara bulutları; adresi bile olmayan küçük mahallelerde hayatın kıyısına inatla tutunarak; ödünç bir neşe ve veresiye bir sevdayla paylarına düşen kadar mutluluğu çorbalarına katık edip yaşayan, kaderi silik insanların üzerine yağmaya başlarsa; artık o insanların “EVE DÖNÜŞ” ihtimalleri bile sadece bir umuttur…
Hokkabaz
İskender (Cem Yılmaz) hokkabazdır. Yani aslında sihirbazdır.
Ama onun ve çocukluk arkadaşı Maradona’nın (Tuna Orhan) dışında herkes onun hokkabaz olduğunu düşünmektedir.
Takva
Kendi halinde mütevazi biri olan Muharrem, dini inanaçları çok kuvvetli bir insandır. Gece gündüz ibadet ederek nefsi arzulardan uzak, manevi bir yaşam sürmektedir. Bu özellikleri çevresinde güvenilir bir insan olarak tanınmasına neden olmuştur. Bu durum varlıklı bir tarikat şeyhinin dikkatini çeker.
HACİVAT KARAGÖZ NEDEN ÖLDÜRÜLDÜ?
Ezel Akay'ın yönetmenliğini üstlendiği "Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?", Karagöz ve Hacivat'ı perdenin ardından çıkarıyor... Filmde Hacivat'ı Haluk Bilginer, Karagöz'ü ise Beyazıt Öztürk canlandırıyor.
HABABAM SINIFI 3,5
Okul müdürü Deli Bedri evlenir ve bu kez yeni eşi Deli Bedriye ve üvey oğluyla "Hababam"a dünyayı zindan etmeye çalışırlar... Acaba başarabilecekler mi?
ORGANİZE İŞLER
"Vizontele" ve "Vizontele Tuuba" gibi gişe rekortmeni filmlerin yönetmeni Yılmaz Erdoğan, senaryosunu yazdığı, yönetmenliğini yaptığı ve aynı zamanda oyuncu olarak kamera karşısına geçtiği "Organize İşler"de yine kendi uslübuyla İstanbul'da artan suç oranı üzerine hem güldürecek, hem de düşündürecek.
BABAM VE OĞLUM
"Mustafa Hakkında Herşey"in yönetmeni Çağan Irmak, yeni filmi "Babam ve Oğlum"la ilgili bir söyleşisinde şöyle diyor: "Yaptığım her iş hayatımdan küçük izler taşır. Ama bu filmde bu izler çok çok daha fazla. Çünkü bu aileyi çok iyi tanıyorum. Bu ailenin içinde doğup büyüdüm."
Çünkü bu aileyi çok iyi tanıyorum. Bu ailenin içinde doğup büyüdüm."
Mustafa Hakkında Herşey
"ASLINDA HİÇ BİR ŞEY GÖRÜNDÜĞÜ GİBİ DEĞİLDİR".
Ulak
Zamansız ve mekânsız bir öykü… Film, düzeni yekten bozulmuş bir köye, köy köy dolaşan bir seyyahın, Zekeriya’nın gelişiyle ve beraberinde getirdiği sırlarla başlar. Zekeriya ile gelen sırlar, köye geri dönülmez bir değişim yaşatacaktır.


Yorumlar


makinist — 10 sene önce

listeyi geliştirmişsiniz. Güzel seçimler
13.02.2008 02:45ilaydÆrhan — 9 sene önce

hepsi çok güzeller ama benim favorilerim arasında beyaz melekde yer alıyor...
28.09.2008 21:09no escape — 9 sene önce

JazzMan filmler gerçekten güzel tebrik ederim iyi seçimler yapmışsın da filmlerin açıklamasından sanki filmler daha vizyona girmemiş gibi anlaşılıyor hehe. Hadi madem seyredip bakalım ne olacak :D
30.09.2008 03:11JazzMan en son 9 sene önce güncelledi
, , olarak etiketledi