Bir listenin kırk bir yıl hatırı var... listelerim.com (beta)


Ceza Biyografi


Ceza'nın biyografisini merak eden Ceza hayranları için hazırladığım liste
1
Kimdir Ceza
1977 yınılnda İstanbul Üsküdar' da dünyaya gelen Ceza' nın gerçek adı Bilgin Özçalkandır. O yıllarda TRT tek kanaldı ve TRT' de yayınlanan break dans filmlerindeki müziklerden ve danslardan (Rap) çok etkilenen Ceza gelecekte bu dans ve müziklerin hayatını değiştireceğini bilmiyordu.
Henüz ilkokul çağındayken yakın bir arkadaşı sayesinde Run DMC'yi tanıdı ve onu dinlemeye başladı. 90'lı yılların başında Türkiye'de Grup Vitamin yaptığı mizahi rap müziği listelerde zirveye oturdu.

Ceza bu müziği rap olarak dinledi ve kendisininde artık birşeyler yapabileceğini anlamıştı. 1995 yılında Cartel' in Türkiye'de çok büyük bir beğeni toplaması ise onu iyice cesaretlendirdi. Türkçe rap icrasının mümkün olduğunu görüp stüdyo çalışmalarına başladı.

Uluslararası bir partide Tarık Gamert (Dr. Fuchs 'Sihirbaz') ile tanışarak 1998'de Nefret grubunu kurdular 2000 yılında Hammer Müzik'le anlaşarak Meclisi Ala İstanbul adlı albümü çıkardı. Hemen arkasından 1 yıl sonra Anahtar albümünü yaptı.

Dr. Fuchs'un askerlik görevini yerine getirmek için ayrılmasıyla Ceza ilk solo albümü olan "Med Cezir"i çıkarttı. Albümle aynı adı taşıyan parçaya profesyonel bir video klip çekildi. Bu arada da çok sayıda konserler verdi. Kısa sürede bu tarzın dinleyecilerinin ve organizatörlerin en çok aradığı rap müzik icracısı oldu.

J&B Techno Festival, Massive Attack Konseri ve H2000 gibi büyük organizasyonlara katılan Ceza, Hip Hop Oscarları'nda 'En İyi Albüm', 'En İyi Şarkı' ve 'En İyi Rap İcracısı' dallarında 3 ödül birden alarak büyük başarı elde etti.

Ceza en büyük çıkışlarından birini de 2004 yılında gerçekleştirdi. En büyük rock müzik organizasyonlarından biri olan RockIstanbul'da sahne aldı.

2006 yılında çıkardığı Yerli Plaka adlı albümü ile inanılmaz bir başarı yakaladı. Bunun yanısıra pop müziğin önemli isimlerine rap vokalleriyle eşlik ederek katılma başarısını gösterdi.

Burcu Güneş'in Sahilde, Candan Erçetin'in Şehir adlı parçalarında çok başarılı şekilde vokaller yaptı.

Ünlü müzisyen Mercan Dede, "Su" albümünde Ceza'ya da yer verdi.

2007 yılında Almanya'nın Münih kentinde düzenlenen MTV Avrupa Müzik Ödülleri'nde, En İyi Türk Şarkıcısı ödülünü alarak bir ilke imza attı.Yorumlar


Nihat en son 8 sene önce güncelledi
, , , , olarak etiketledi