Bir listenin kırk bir yıl hatırı var... listelerim.com (beta)


Balık Türleri-2


Oltayla, zıpkınla ya da herhangi bi şekilde balık avlamaktan hoşlananlar, balıkları merak edenler buyrunnnn....

en sevdiklerimden başlıyorum hiç bir balık alınmasın :))
Zargana (Belone belone)

60-70 cm, hatta bazen 1 m uzunluğa varır ve ortalama 18 yıl yaşar. Vücut yapısıyla gayet çevik ve hızlı yüzen bir balıktır. Kendini korumak için su yüzeyine Sıçrayarak da ilerleyebilir. Sürü halinde yüzeyde gezen bir balık olduğundan şamandıralı özel bir olta ile avcılığı yapılır.
bigün seni yakalıycammmm
Uskumru (Scomber scombrus)

Büyüklüğü ortalama 30-35 cm'dir, maksimum 50 cm olur. Ortalama ağırlığı 100-125 gram civarındadır. Akdeniz, Ege Denizi, Marmara Denizi ve Karadeniz'de yaşar.
Hamsi (Engraulis encrasicolus)

Sürüler halinde yaşar ve 20 cm'e kadar büyür. Gündüzleri 30-40 m. derinlerde, geceleri yüzeye yakınlarda dolaşır. 1 yaşından itibaren olgunluğa erişip 18°-20 °C sularda, 25-60 m. derinliklerde ve az tuzlu sularda üreyip yaklaşık 40.000 yumurta döker. Ömürleri 4 yıl kadardır.
Kefal (Chelon labrosus)

Genellikle beslenmek için sığ sulara girer ve sürüler halinde hızlı yüzen balıklardır. Besinleri genellikle ipliksi alglerdir fakat omurgasızları da yerler.
Kırlangıç (Triglia lucerna)

Ilık denizlerin sahil yakınlarında 5-300 m. derinliklerin diplerinde çiftler halinde yaşar. Ortalama 25-30 cm. olur. 80 cm. ve 6–8 kg. olanları da vardır. Etinin lezzet ve yararı, Her mevsimde bulunmasıyla ekonomik değeri yüksektir.
Lüfer (Pomatomus saltator)

boyu 28-35 santimetre civarıdır. Boğaziçi ve İstanbulla özdeşleşen bu güzel balık, başta Karadeniz olmak üzere tüm denizlerimizde bulunmakta ve olta balıkçıları tarafından sevilerek avlanılmaktadır.
Sinarit (Dentex Dentex)

Sinarit başlıca kabuklular, sübye, kalamar, küçük balıklarla beslenir. Denizlerimizde başlıca Ege ve Akdeniz'de bulunur. Bir metreden fazla boya ve 15 kiloya kadar büyüdükleri bilinir.
Karagöz (Diplodus vulgaris)

Sıcak ve ılıman denizlerde yaşayan karagöz balığı Karadeniz’de sayıları nispeten daha az olmakla beraber bütün denizlerimizde bulunur. Ortalama 500 gram ağırlığa ulaşabilen karagözün ensesinde ve kuyruğunun önünde olmak üzere siyah renkli iki adet kalın bant bulunmaktadır.
Kalkan (Psetta maxima)

Ortalama 50 ila 70 cm boyuna ulaşır. Boyu bir metreye ve ağırlığı 20 kiloya varmış olanları çok nadir tutulur. Gözleri vücudunun sol tarafında bulunan ve sağ tarafı ile denizin tabanında yatan bir yassı balık türüdür.
Sardalya Sardine pilchardus)

Sürü halinde, yazın orta, kışın derin sularda yaşayan gezici balıklardır. Boyları, ortalama 15 santimetre en çok 20-22 santimetre olur. Karadeniz, Marmara, Çanakkale Boğazı Bölgesi ve Kuzey Ege'de bol bulunur. Etinin lezzeti ve çeşitli kullanım alanıyla ekonomik değeri çok yüksektir. Üremeleri nisandan eylüle kadar geniş bir devrede ve çok kerelerde olur.
Tırsi (Alosa fallax nilotica)

Boyu 30-33 cm boyuna varabilir. Yukarıdakinin amcasıdır :))
Sürü halinde kıyılara yakın yaşar.


Yorumlar


Napacanyahu — 8 ay önce

Karagözün 1,620 kgr lığını olta ile kaya üstünden tutmuştum.Tahmini olarak 2kg lıklarını da bizzat 5-6 mt derinliğindeki suda sürü halinde izleme zevkine erişmiştim.
13.08.2017 16:07özlem 6 sene önce yaptı
, , , , olarak etiketledi